Co to za program i dla kogo?
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
ETAP I - Laboratoria Przyszłości dla szkół podstawowych samorządowych
Program Laboratoria Przyszłości dla szkół podstawowych samorządowych trwa aktualnie. Oficjalne informacje o programie znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/laboratoria
ETAP II - Laboratoria Przyszłości dla szkół podstawowych niesamorządowych
Nabór do programu Laboratoria Przyszłości dla szkół podstawowych niesamorządowych trwa do 19.09.2022.
Oficjalne informacje o programie znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/laboratoria
ETAP III - Laboratoria Przyszłości dla szkół ponadpodstawowych
Nabór do programu Laboratoria Przyszłości dla szkół ponadpodstawowych będzie wkrótce dostępny.
Oficjalne informacje o programie znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/laboratoria
Potrzebujesz pomocy?
Odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące programu Laboratoria Przyszłości zgłaszać możecie na infolinię: +48 22 500 144. Infolinia działa od 6:00 do 20:00 od poniedziałku do piątku i od 8:00 do 18:00 w soboty i w niedziele
Jesteś Dyrektorem szkoły?
Zgłoś swoją szkołę do programu: https://www.gov.pl/web/laboratoria/dyrektor-szkoly
Jesteś organem prowadzącym?
Wnioskuj o wsparcie dla zgłoszonej szkoły: https://www.gov.pl/web/laboratoria/organ-prowadzacy
W ramach programu katalog możliwych produktów do zakupienia został podzielony na wyposażenie podstawowe oraz wyposażenie dodatkowe. W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w produkty z wyposażenia podstawowego. Dla wszystkich produktów zostały określone minimalne wymagania/parametry.
Gotowy pakiet podstawowy zakupisz tutaj
Wyposażenie podstawowe zawiera:
Drukarki 3D z akcesoriami
Drukarki 3D za akcesoriami takimi jak:
- oprogramowanie typu slicer,
- skaner 3D,
- filamenty PLA.
Mikrokontrolery z akcesoriami
Jako akcesoria do mikrokontrolerów można zaliczyć np:
- sensory/czujniki,
- wzmacniacze,
- płytki prototypowe.
Sprzęt do nagrań
Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć – kamery, mikrofony, oświetlenie etc.)
Stacje lutownicze
Stacje lutownicze np do mikrokontrolerów.
Jak wybrać najlepszy sprzęt do szkoły? Na co zwrócić uwagę?
1. Zwróć uwagę czy wybrane przez Ciebie produkty spełniają wymagane w programie parametry, ale uwaga: nie daj się nabrać na chwyt marketingowy „większe=lepsze”
(pamiętaj o późniejszych kosztach eksploatacji!)
2. Sprawdź dostawcę wybranych produktów, czy jest to firma/instytucja, która zapewni Ci
wsparcie do zakupionego produktu
3. Wybieraj produkty rekomendowane dla edukacji, które będą realnym wsparciem dla procesu edukacji (nie zabawki)
Pracownia druku 3D EDUKO
Jednym z podstawowych elementów z katalogu wyposażenia podstawowego w programie Laboratoria Przyszłości jest Drukarka 3D.
Pracownia druku 3D EDUKO, oparta o drukarkę ED V1 PRO, to propozycja stworzenia przestrzeni na interdyscyplinarne projekty w Twojej szkole, które pozwolą Twoim uczniom zapoznać się z nowymi technologiami i zostać ich aktywnymi użytkownikami. To kreatywna przestrzeń do tworzenia nowych rozwiązań.
Modelowa Pracownia druku 3D:
Drukarka EDUKO ED V1 PRO
Skaner 3D
Długopisy 3D - wprowadzające w świat druku 3D
Portal edukacyjny EDUKO EDU
Na portalu znajdziesz materiały:
- merytoryczne – intrukcje, video-poradniki, scenariusze lekcji,
- bibliotekę modeli 3D.
Oprogramowanie slicer
Oprogramowanie, które pozwala na zamienie modelu 3D w kod zrozumiały dla drukarki 3D.
Zestaw filemntu PLA do drukarki 3D
Zestaw filamentu PCL do długopisu 3D
Kupon rabatowy na zakup materiałów eksploatacyjnych
Kupon rabatowy na zakup filamentu.
Warsztat wdrożeniowy
Szkolenie, które pozwoli Ci zrozumieć działanie drukarki 3D.
Wyposażenie podstawowe – Drukarki 3D z akcesoriami.
Dlaczego drukarka EDUKO ED V1 PRO?
EDUKO ED V1 PRO to drukarka 3D rekomendowana dla edukacji, stworzona specjalnie pod potrzeby szkolnictwa. Nie ma lepszego przepisu na udaną relację nauczyciela z drukiem 3D. Dostępna od ręki w polskiej sieci dystrybucji.
– Spełnia wszystkie wymagania programu Laboratoria Przyszłości
– Prosta obsługa: prosta w obsłudze, gotowa do użycia po wyjęciu z pudełka, przejrzyste i intuicyjne menu w języku polskim, magnetyczna nakładka na stół roboczy pozwalająca na łatwe wyjmowanie wydrukowanych modeli
– Bezpieczeństwo: w drukarce zastosowano szereg zabezpieczeń, w tym całkowicie zamknięta obudowa, zabezpieczenie głowicy i inteligentne drzwi (wstrzymanie wydruku po otwarciu drzwi i schładzanie urządzenia)
– Jakość: Ekstruder direct drive ma podwójną przekładnię – dużą moc i moment obrotowy, dzięki czemu wydruki są równomierne i precyzyjne. Drukarka pracuje cicho – zaledwie 45 db. To oznacza, że w czasie jej pracy, można swobodnie prowadzić zajęcia i nie trzeba się przekrzykiwać.
– Wygoda: Przy zaniku zasilania nie tracimy wydruku! Po jego wznowieniu wznawia się również niedokończony wydruk. Niska waga drukarki pozwala przenieść ją w dowolne miejsce w klasie.
– Wsparcie merytoryczne: W pakiecie z drukarką oferujemy dostęp do platformy edukacyjnej ze scenariuszami zajęć krok po kroku oraz gotową biblioteką modeli 3D
– Wsparcie techniczne: Pomoc merytoryczna na telefon i serwis na terenie całego kraju
– Koszty eksploatacji: Jej obszar roboczy przekracza wymagania programu Laboratoria Przyszłości i w zupełności wystarcza na potrzeby edukacji. Jeszcze wyższe parametry, występujące co do zasady już w drukarkach przemysłowych, oznaczają wyższe zużycie filamentu i większe koszty.
W ramach programu Laboratoria Przyszłości możemy zaproponować Państwu wyposażenie całej Pracowni Druku 3D: od wyposażenia w odpowiedni sprzęt po umeblowanie.
Platforma Edukacyjna EDUKO EDU
W ramach programu Laboratoria Przyszłości produkty EDUKO oferowane są w pakiecie z platformą edukacyjną EDUKO EDU. Jest to platforma, na której znajdziecie wszystkie niezbędne materiały wspierające do pracy z drukiem 3d oraz robotami: gotowe scenariusze lekcji, biblioteka modeli 3d, video poradniki, instrukcje, inspiracje i wiele innych…
Oferujemy wsparcie dla początkujących – zaczynających swoją przygodę z drukiem 3d i robotyką od zera, oraz bazę inspiracji dla zaawansowanych.
Pracownia Robotyki EDUKO
Jednym z podstawowych elementów z katalogu wyposażenia podstawowego w programie Laboratoria Przyszłości jest Mikrokontroler (komputer jednopłytkowy) z akcesoriami.
Pracownia robotyki EDUKO, oparta o jednopłytkowy komputer (mikrokontroler) BBC: micro bit, to propozycja stworzenia przestrzeni, w której Twoi uczniowie poznają świat robotów, rozumianych jako narzędzia służące człowiekowi w celu wykonania określonego zadania. To miejsce gdzie uczniowie będą mogli kreatywnie rozwiązywać problemy dnia codziennego (a może z czasem i te większe) dzięki własnoręcznie zbudowanym i zaprogramowanym robotom. To przestrzeń do tworzenia własnych robotów (podejście inżynieryjne) już na każdym etapie nauczania, zaczynając od edukacji wczesnoszkolnej aż do najstarszych uczniów w klasach 8.
Dlaczego Zestaw startowy micro:bit z płytką micro:bit? (Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami)
Zestaw startowy micro:bit z płytką micro:bit (Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami) to zestaw edukacyjny przeznaczony dla osób zaczynających swoją naukę programowania i projektowania obwodów elektrycznych.
Zestaw startowy składa się z 24 rodzajów akcesoriów i komponentów, w tym z rezystorów, potencjometrów, diod LED, głośników, przycisków buzzerów, czujnik temperatury, przełączników samoblokujących, przełączników chwilowych, silnika, tranzystorów, przewodów i innych komponentów. To idealny sposób na rozpoczęcie przygody z majsterkowaniem!
Zestaw oparty został o mikrokontroler BBC: microbit – kieszonkowy komputer jednopłytkowy przeznaczony dla dzieci i młodzieży – najłatwiejsze i najskuteczniejsze narzędzie do nauki umiejętności cyfrowych i rozwoju ich kreatywności. Popularny na całym świecie, z szeroko rozwiniętą społecznością (już ponad 70 milionów dzieci na całym świecie uczy się z pomocą BBC micro: bit w 60 krajach). Komputer, który można programować przy pomocy języka blokowego (coś dla poczatkujących), ale również w językach JavaScript i Python (coś dla zaawansowanych).
Modelowa pracownia robotyki:
Zestaw startowy micro:bit z płytką micro:bit (Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami)
Zestaw Matatalab PRO (dla klas 1-3)
Zestaw EduBot z płytką micro:bit (dla klas 4-5)
Zestaw Kreatywny Konstruktor z płytką micro:bit (dla klas 4-8)
Skontaktuj się z nami
Napisz do nas: [email protected]
Lub zadzwoń: +48 504 460 630
EDUKO to firma pomocy dydaktycznych z ponad 20 letnim doświadczeniem. Specjalizujemy się w tematyce nowych technologii oraz ekologii/przyrody. Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy bezpieczeństwo, jakość i walory edukacyjne proponowanych przez nas rozwiązań. EDUKO to pomoce dydaktyczne wspierające proces nauczania, do wykorzystywania w szkole na co dzień. Jeżeli szukasz pomocy dydaktycznych idealnych dla Twojej szkoły to skontaktuj się z nami.
Skontaktuj się z nami
Napisz do nas: [email protected]
Lub zadzwoń: +48 504 460 630
EDUKO to firma pomocy dydaktycznych z ponad 20 letnim doświadczeniem. Specjalizujemy się w tematyce nowych technologii oraz ekologii/przyrody. Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy bezpieczeństwo, jakość i walory edukacyjne proponowanych przez nas rozwiązań. EDUKO to pomoce dydaktyczne wspierające proces nauczania, do wykorzystywania w szkole na co dzień. Jeżeli szukasz pomocy dydaktycznych idealnych dla Twojej szkoły to skontaktuj się z nami.